Facebook, reklam hedefleme için aile fotoğraflarınızı kullanmak istiyor!

/ 19 Kasım 2018 / 891 / yorumsuz
Facebook, reklam hedefleme için aile fotoğraflarınızı kullanmak istiyor!

 

Facebook’un yeni patent başvurusu 

 
Facebook kullanıcıların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Şirket daha iyi reklam hedefleme sonuçları elde etmek için kullanıcıların verilerini kullanacak bir patent başvurusunda bulundu. Şaşılacak şekilde Avrupa Birliği hükümeti ve Birleşik Devletler Kongresi sessizliğini koruyor.

Mutlak çılgınlık” diye düşünebilir. Dijital hak savunucuları tarafından şeytanlaştırılan veri sömürü uygulamaları için dünya çapında eleştirilen Facebook geri döndü. En son yenilikleri: Kullanıcıları daha önce hiç olmadığı kadar doğru veri sunarak reklam verenleri memnun etmeyi amaçlayan olası hedefi daha iyi hedefleyen bir patent.

 

Bu patentle ilgili olarak Facebook’un fotoğraflarınızdan daha fazla bilgi alacağı bir algoritma diye biliriz. Bunu yapmak için, algoritma farklı ögeleri analiz eder: resimlerde etiketlenen kişiler, fotoğraf açıklamaları, aynı zamanda fotoğrafını yayınlayan kişinin IP adresleri ve aynı IP adresini paylaşan kullanıcıların adresi vb. Neden bu bilgiye ihtiyaç duyarlar? Sadece aynı ailenin veya hane halkının üyelerini tanımlamak ve daha iyi ve daha alakalı reklamları yansıtmak amacıyla hedef belirlemek diye biliriz.

Kısa bir örnekle bu reklamlar ne işe yarayacaktır ya da hane halkına hedefli reklam yapmak ne işe yarar diye sorarsak cevabı bulabiliriz. Örnekle aynı evde yaşadığınız 3 kardeşiniz ve ebeveynleriniz bulunuyor.

Ebeveynlerinizden bir tanesi yemek masasının yetersiz geldiğini ya da eskidiğini düşünüyor. Bilinç altında bu veri bulunan ebeveyniniz Facebook uygulamasında dolaşırken bir arkadaşının ya da bir mağazanın masasını görüp incelemeye başlıyor. Daha sonra eve geldiğinde hoş bir masa gördüm sizce nasıl? veya böyle bir ihtiyacımız var diye belirtiyor. Diğer kullanıcılar olarak siz ve kardeşlerinizin karşısında da aynı internet IP dolayısıyla veya aile bağı sayesinde, uygulamayı kullanırken sürekli masa reklamları ve görselleri sunuluyor bir bakıma böylece sabote ediliyorsunuz. Yani sistem bu şekilde kısmen Google vb. platformlarda işliyor, Facebookta resmileştirmek için patent başvurusunda bulunmuş diye biliriz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz