Firefox’un yeni eklentisi verilerinizi Facebook’tan koruyabilir

/ 31 Mart 2018 / 1.323 / yorumsuz
Firefox’un yeni eklentisi verilerinizi Facebook’tan koruyabilir

Firefox’un yeni eklentisi verilerinizi Facebook’tan koruyabilir

Facebook’a gelen tepkiler Zuckerberg’den tatmin edici bir cevap gelmediği için hala devam ediyor . Birçoğu Facebook’u birlikte silmeleri gerekip gerekmediğini sorgulamaktadır. Mozilla, çevrimiçi etkinliğimizi gizli tutmaya yardımcı olacak bir eklenti bugün duyurdu. Bu olumlu bir trendin başlangıcı mı yoksa sadece korkularımıza mal olan şirketler mi?

Doğru yönde bir adım mı?
Mozilla, Cambridge Analytica skandalı sonrasında reklam faaliyetlerini duraklattığını ilan eden ilk şirketler arasındaydı. Artık Facebook Container adı verilen ve Facebook’un sizi web sitenizin dışındaki aktivitelerinizi izole ederek sizi izlemesini engelleyen Firefox için yeni bir özellik sunuyor. Böylece, hedeflenen reklamları ve mesajları belirleyebilmek daha da zorlaşıyor.

Mozilla, blog yayınlarında daha fazlasını açıkladı :

İnternet kullanıcısı olarak, bir sesi hak ediyor ve interneti kendi şartlarınızda kullanabilmeniz gerekiyor. Kullanıcı verilerinin bir araya getirilmesinin şaşırtıcı şekillerde nasıl kullanılabileceği ile ilgili son haberlerin ışığında, son birkaç yıldır üzerinde çalıştığımız ve hızlandırdığımız teknolojiye dayanan, Facebook Container adlı Firefox için bir eklenti oluşturduk. gizlilik ve güvenliği yönetmeye yardımcı araçlar için artan talep açısından ne görüyoruz?

Facebook Müşteri Verilerini Topluyor mu?

Tüm bunlar harika görünüyor, ama doğru yönde sadece çok küçük bir adım. Kesinlikle bu kadar çok insanın öfkelenmiş olduğu veri toplanmasını önleyememişti ve şu an Cambridge Analytica’nın elinde olmayan büyük miktardaki verinin ve şu anda olmayan diğer şirketlerin elinde olduğu gerçeğini değiştirmiyordu.

Teknoloji dünyasındaki rakipler, Facebook’un zayıflıklarından yararlanmaya çalışacak.

Sonuç olarak, diğer şirketlerin Facebook’un karmaşasını hızlandırmasını ve temizlemesini bekleyemeyiz, ancak skandal pek çok kullanıcıyı kayıtsız bıraktığı için ilerlememize yardımcı olacak yeni araçlara sahip olduğumuzu görmek güzel. Umarım Facebook bu ithamlar ile alakalı doyurucu bir açıklama yapabilir.

Yeni Firefox eklentisi, hesabınızı tutmanız ve Facebook’un işletmenizin özelliklerini kullanmanız gerektiğinde, örneğin Facebook’un sizi izlemesini durdururken, kolay bir alternatif gibi görünüyor. Sosyal medya platformunun çok büyük faydaları olduğu inkar edilemez, ancak verilerimizin korunması konusundaki endişelerden kurtulmamız kısa vadede mümkün görünmüyor.

 

 

Facebook’u silemezseniz, bunun gibi eklentiler çok yararlı olabilir. 

Şimdilik bu, verilerimizin kullanılma biçiminde korkuları ortadan kaldıramaz, ancak gizliliğimizi korumaya yönelik adımlar atmak için bu tür şirketlerden daha fazla araç ve eylem göreceğimizi umarız.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz