Googleda Sahte haberler Engellenecek

/ 29 Kasım 2017 / 727 / yorumsuz
Googleda Sahte haberler Engellenecek

Sahte Haber Siteleri VS Google

Uzun süredir Google tarafından adeta göz hapsinde tutulan sahte haber sitelerine karşı sonunda beklenen ilk somut adım atıldı. Google tarafından sahte haberler yaydığı nedeni ile takip altına alınan bazı Rus haber siteleri şirket tarafından geliştirilen özel algoritmalar ile devre dışı bırakılmaya çalışılacak. Bu sayede yalan haberlerin hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

Sahte Haberler İnternette Büyük Etki Yaratıyor

Google tarafından internette yayılan sahte haberlerin yaratmış olduğu büyük etki kesin olarak tespit edilirken sayıları 30’u aşan ülkede yaşayan halkların görüşlerinin manipüle edilmesi için internet ve sosyal medyanın bilinçli olarak kirletildiği belirtiliyor. Yapılan sahte haberler ne yazık ki sosyal medyada adeta çığ etkisi ile hızla yayılırken Google yapacağı küçük müdahaleler ile bu haberlerin yayılmasını engellemeye kesin kararlı gibi görünüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Alphabet’in baş yöneticisi Eric Schmidt bu konunun çözümü için bu haberlerin yayılmasından büyük ölçüde sorumlu tuttukları Sputnik ve Russia Today sitelerine müdahaleye hazırlandıklarını duyurdu.

Arama Sonuçlarında Altlarda Kalacaklar

Siteleri neden yasaklamadıkları sorularına sansüre karşı oldukları cevabını veren Schmidt bu nedenle adı verilen iki siteyi basit algoritmalar kullanarak arama sonuçlarında alt sıralarda tutma kararı aldıklarını duyurdu. Russia Today ise yapmış olduğu açıklama ile hiçbir şekilde kural ihlali yapmadıklarını ve Google tarafından yapılan denetimden de geçmeyi başardıklarını belirterek iddiaları reddetti.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.