Hocam Bitcoin Caiz mi?

/ 29 Kasım 2017 / 855 / yorumsuz
Hocam Bitcoin Caiz mi?

“Bitcoin Şu Aşamada Caiz Değil!”

Rekor artışları ile gündeme gelen Bitcoin‘e dair soru yöneltilen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, uzun süre konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Kara Para Aklama ve İllegal İşlemler

Son zamanlarda gündemden hiç düşmeyen Bitcoin ve Ethereum, yatırım yapmak ve kolay yoldan zengin olmak isteyenlerin ilgi odağı halinde. Yatırım yapma gibi işlemlerin yanı sıra para akışının takip edilememesinden dolayı kara para aklama ve illegal işlemler için de kullanılıyor. Bu durum da akıllara “Bitcoin caiz mi?” sorusunu getirmiş olacak ki, konu Diyanet İşlerinin gündemine geldi.

Şu Aşamada Caiz Değil

“Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, detaylı bir cevap verdi. Bir süre gündemde yer edinecek olan açıklama şu şekilde oldu;

“Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar, her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim, gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.