İnternet hızını nasıl test edebilirsiniz?

/ 26 Aralık 2018 / 585 / yorumsuz
İnternet hızını nasıl test edebilirsiniz?

 

İnternet hızı nasıl test edilir?

 

Geniş bant hızınızı test etmek ve kontrol etmek yararlı bir şey olabilir. Video akışı için yeterince hızlı olup olmadığını ve ping’in (gecikme) oyun gibi görevler için yeterince iyi olup olmadığını, sağlayıcınız tarafından bildirilen hızların türünü alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

En iyi sonuçları elde etmek için, internet bağlantınızın test ederken başka bir şey için kullanılmadığından ve mümkünse yönlendiricinize(modeme) kablolu bir ethernet bağlantısı üzerinden bağlanabildiğinizden emin olmanız gerektiğini unutmayın. Sorun yaşıyorsanız yönlendiricinizi sıfırlamayı ve tekrar test etmeyi deneyebilirsiniz.
 

İnternetimin video akışı ve oyun için ne kadar hızlı olması gerekir?

 

Belirli görevler için yeterince iyi olup olmadığını görmek için geniş bant bağlantınızı kontrol ediyorsanız, önerilen bazı hızlar aşağıda belirtilmiştir:

Netflix gibi video akışı hizmetleri, HD kalitesinde 1,5 Mbps indirme hızı ve 5 Mbps hızını önerir. 4K Ultra HD gibi daha yüksek kaliteli video akışı bile 25 Mbps gerektirir.

Eğer bir oyuncuysanız, ping’iniz, ücretsiz bir deneyim için 100 ms’nin altında ideal sağlıklı bir miktar olmalıdır.

 

Bilgisayar internet hızınızı nasıl test edersiniz?

 

Tarayıcı hızınızı test etmek için tarayıcıya ”hız testi” yazmanız yeterlidir. Önünüze çıkacak herhangi bir testi yapabilirisiniz.

Alternatif olarak, bu görev için diğer popüler siteler speedtest.net , hiztesti.turktelekom.com.tr ve hiztesti.com.tr gibi siteleri kullana bilirsiniz..

Bir hız testi yaptıktan sonra, milisaniye olarak ölçülen gecikme (ping), indirme hızınız ve yükleme hızınız gibi bir sonuç elde edersiniz.

İndirme ve yükleme hızları tipik olarak Mbps cinsinden ölçülecektir.

 

 

Sonuçları yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda oyun ve video akışı için değerlendirebilirsiniz. Hız sorunu yaşıyorsanız internet sağlayıcınıza başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Mobil internet hızınızı nasıl test edebilirsiniz?

 

1.) Mobil geniş bant hızınızı test etmek istiyorsanız, iOS, Android veya Windows Phone olsun, uygulama mağazanızdan bir uygulamayı ilk kez indirerek bunu kolayca yapabilirsiniz. Speedtest dahil olmak üzere bol miktarda mevcuttur.

2.) Uygulamayı indirip akıllı telefonunuza veya tabletinize yükledikten sonra açın ve bir sınava başlayın. Bir masaüstü testinde olduğu gibi aynı ayrıntıları alacaksınız.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.