İOS 11 VS Android Oreo, En İyi İşletim Sistemi Hangisi

/ 4 Kasım 2017 / 1.271 / yorumsuz
İOS 11 VS Android Oreo, En İyi İşletim Sistemi Hangisi

İOS 11 VS Android Oreo, En İyi İşletim Sistemi Hangisi?

Teknoloji devleri arasında yaşanan yoğun rekabet devam ederken özellikle de işletim sistemleri konusunda en büyük iki dev olarak öne çıkan Android ve İOS arasında yaşanan rekabet büyük dikkat çekiyor. İşte iki işletim sisteminin karşılaştırılması ve birbirine göre öne çıkan özellikleri:

Bildirimler Sorunu Android’de Çözüme Kavuşturuluyor

Şimdiye kadar Android kullanıcılarının en çok şikayetçi oldukları konuların başında yer alan bildirim sayısını görememe sorunu artık tarihe karışıyor. Android işletim sistemi yeni sürümü ile beraber uygulama simgesi üzerinde artık kaç tane bildirim olduğunu İOS işletim sisteminde olduğu gibi gösterecek. Yine İOS 3D Touch özelliğinin bir benzeri de yeni Android işletim sisteminde yer alacak. Ancak Android kendisine has küçük dokunuşlarla birebir rakibinin geliştirdiği özelliği kullanmayacak.

Yapıştırma ve Kopyalama Artık Çok Daha Kolay

Android Oreo işletim sistemi ile artık akıllı telefonlarınızdan metin kopyala yapıştır işlemleri artık çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Android Oreo işletim sistemi tarafından geliştirilen akıllı metin seçimi ile aramanız gereken metini sadece kopyalamanız yeterli oluyor. Telefon numarası seçmeniz durumunda metin seçme menüsünde ara seçeneği çıkarken bir adres seçilmesi durumunda ise Google Maps seçeneği çıkacak. Android işletim sistemi bu alanda yapay zekâ özelliği kullanarak İOS işletim sisteminin önüne geçmeyi başarıyor.

Resim İçinde Resim Android’i Bir Adım Öne Geçirmeyi Başarıyor

İlk olarak İOS tarafından geliştirilen ve İOS 9 sürümü ile kullanıma sunulan Picture in Picture özelliği sadece tabletlerde kullanılabiliyordu. Ancak Android sürümü ile cihazlara getirilen Picture in Picture özelliği Android işletim sistemini kullanan tüm akıllı cihazlarda kullanılabiliyor. Birden fazla uygulamayı aynı anda kullanmayı ve belirlediğiniz bir videoyu küçültmeye yarıyor. Küçültülen video siz diğer uygulamaları kullanırken belirlediğiniz bir konumda çalışmaya devam ediyor.

Otomatik Şifre Doldurma Özelliği

Daha okurken çok sayıda Android kullanıcısının “nihayet” diyeceği otomatik şifre doldurma özelliği artık Android işletim sisteminde de aktif hale geldi. Google Android işletim sistemini kullanan kişiler artık her seferinde şifre isteyen alanları doldurmak zorunda kalmayacak. İOS işletim sistemi de buna benzer bir özellik sunuyor ancak bu özellik sadece Apple Safari üzerinden kullanılabiliyor.

Yenilenen Emojiler Dikkat Çekiyor

Android ve İOS arasında yaşanan bir diğer rekabet ise emojiler arasında yaşanıyor. Yenilenen Android sürümü Oreo ve İOS işletim sürümü İOS 11 kullanıcılara yeni emoji seçenekleri sunuyor. Android yeni emoji seçeneklerinde eskiye dönüş yaparak yeniden yuvarlak emoji karakterlerine dönerken İOS ise kullanıcılara farklı yeni emoji karakterleri sunmak üzere çalışmalara devam ediyor. Üzerine film çekilecek kadar çok sevilen emoji karakterlerinde şimdilik İOS işletim sisteminin öne çıktığını söylemek mümkün. Ancak iki farklı teknoloji devi de yeni emoji karakterleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.