İPhone’unuzun Pil Sağlığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

/ 28 Ocak 2019 / 665 / yorumsuz
İPhone’unuzun Pil Sağlığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

 

İPhone Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

iOS, iPhone‘unuzun ne kadar pil ömrü kaldığını ve hangi uygulamaların pilinizi en çok tükettiğini gösteren çeşitli yararlı araçlar içerir. Bununla birlikte, bu araçların hiçbiri size pilinizin uzun vadeli sağlığına dair herhangi bir şey söylemez, ki bu da en önemlisidir.

Pil Sağlığı ve Pil Ömrü

Pil sağlığı pil ömründen farklıdır. Pil ömrü, pilinizin tek bir şarjla ne kadar sürdüğünü belirler, ancak pil sağlığınız pil ömrünüzün ne kadar azaldığını belirler. Bir yıl sonra, pil ömrünüz telefonun yeni olduğu süre kadar uzun olmayacak ve yıllar geçtikçe bozulmaya devam edecektir.

Eğer eski telefonunuzu sürekli şarj etmeniz gerekiyordu, çünkü batarya sadece birkaç saat sürecek, bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorsunuz. Sorunun bileşimi, çoğu cep telefonunun, yeni ve yeni bir bataryayla değiştirilebilen, kullanıcı tarafından erişilebilir bir bataryaya sahip olmamasıdır.

Neyse ki, pilinizin sağlığının büyük bir resmini görmek için kontrol edebileceğiniz iki mükemmel ölçüm var. Birincisi kalan maksimum kapasitedir (pilinizin tutabileceği toplam şarj). İkincisi, pilin geçtiği toplam şarj döngüsü sayısıdır.

Gerçek dünya kullanımı, zaman içinde toplam kapasitede her zaman cips biriktirir, ancak sağlıklı bir batarya, orijinal kapasitesini azaltan birkaç yüzdeye sahip olacaktır. Ayrıca, lityum iyon piller (hemen hemen her akıllı telefonda bulunanlar) her bir şarj döngüsüyle küçük bir parça bozar. Apple, iPhone pillerini tasarladıklarını ve pilin 500 şarjdan sonra kapasitesinin yaklaşık % 80’ini tutması gerektiğini söyledi .

Pil sağlık verileri iOS ayarlarında mevcut değildir, bu nedenle bu bilgileri almak için bazı ek önlemler almanız gerekir ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

İOS 11.3 ve Yukarı Kullanıcılar için, Ayarlara Bakın

Cihazlarını en az iOS 11.3’e güncelleyemeyen eski iPhone kullanıcıları için aşağıdaki aşağıdaki bölümlere atlayın, ancak şu anda iOS 11.3 sürümünü çalıştırıyorsanız ve iPhone 6 veya daha yeni bir sürüme sahipseniz, bataryayı arayabilirsiniz ve pil sağlığını ayarlarda görebilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Pil> Pil Sağlığı’na gidin. Oradan, iPhone’unuzun pilinin iyi durumda olup olmadığına dair iyi bir fikir veren “Maksimum Kapasite” nin yanında bir yüzde görürsünüz ve yüzde ne kadar yüksek, o kadar daha iyi.

Bunun altında, iPhone’unuzun “Peak Performance Capability” altındaki küçük metinde pil sağlığına göre nasıl performans gösterdiğini göreceksiniz. İyi durumda olan piller için muhtemelen “Piliniz şu anda normal pik performansını destekliyor”. Aksi halde, pilinizin tamamen bozulması durumunda farklı bir mesaj görebilirsiniz.

Apple Desteğine Sorun

Yıllar geçtikçe, iPhone’unuzun batarya sağlık durumunu öğrenmek isterseniz, bunu bir Apple Store’a götürmeniz ve bir teşhis testi yapmasına izin vermeniz gerekir. Ancak, bu tür bir şey de uzaktan yapılabilir. Böylece, bu tür bilgi almak için belki de en iyi yoldur.

Apple desteğine sahip olmanın çeşitli yolları vardır. Onların destek web sitesini ziyaret edebilir ve telefondaki biriyle ya da sohbet ederek konuşabilirsin, ya da sadece tweet atmanız yeterlidir.

Temel olarak, bunları DM’ye söyler ve onlara iPhone’unuzun seri numarasını ve iOS sürümünü verirsiniz. Ardından, ayarlar uygulamasında erişeceğiniz bir teşhis testi için sizi onaylarlar. İşler bittiğinde, destek ekibinin bilmesine izin verirsiniz ve pilinizin sağlığından haberdar olursunuz. Hizmet pazarlaması işte budur! dersiniz.

Tek dezavantajı, Apple’ın pilin sağlığına göre ölçülebilir bir sayı vermemesiydi, sadece “mükemmel bir sağlık gibi görünüyor” diyordu.

Diğer bir görüş istiyorsanız, iPhone’unuzun pil sağlığını kontrol etmek için başka yöntemler de var. Apple’ın bunu yapmasının, sonuçları ile belirsiz olsalar bile, muhtemelen en iyi yol olduğunu unutmayın.

Pil Ömrü Doktoru ile Daha Özel Ölçümler Alın

Pilinizin durumunu telefonunuzdan kontrol edecek pek çok uygulama var, ancak App Store’da hoş, basit ve kullanılabilir bir özellik bulduk.

Bazı can sıkıcı reklamlarla baş edebiliyorsanız , Pil Ömrü Doktor iPhone’unuzun batarya sağlık durumunun basit, akıllıca ekran görüntüsünü verebilir. Uygulamada birkaç farklı bölüm var, ancak üzerinde odaklanmak istediğiniz “Pil Ömrü”. Pilinizin sağlık durumu hakkında daha fazla bilgi almak için “Ayrıntılar” üzerine dokunun.

Bu ekranda, fark edeceğiniz ilk şey, ya “mükemmel”, “iyi”, “kötü” vb.diyerek pilinizin genel sağlığını anlatan büyük grafiktir. Ayrıca bir yüzdesi ardından” aşınma seviyesi ” görürsünüz. Pilinizin ne kadar bozulduğu budur. Yani % 13 okur, o zaman pil tutabilir toplam şarj kapasitesi orijinal maksimum % 87 olduğunu (yepyeni bir pil 100 % olacak).

Ayrıca aşağıda, geçerli şarjda ne kadar su kaldığını (yeşil su), şarj kapasitesini (yukarıda belirtildiği gibi), pil voltajını ve telefonun şarj olup olmadığını da içeren birkaç şey gösterecektir.

CoconutBattery veya iBackupBot ile Bilgisayarınızdan Sağlığı Denetle

Pil sağlık uygulamaları gelir ve devam eder, bu yüzden Pil Doktor müsait değilse, iPhone’unuzun pil sağlığını kendi kendine teşhis etme umudu vardır.

Mac kullanıcıları için, CoconutBattery adlı ücretsiz bir yardımcı program vardır , bu sadece MacBook‘un pili hakkında bilgi sağlamaz , aynı zamanda iPhone’unuzu (veya iPad’inizi) da içerir. Sadece iPhone’unuzu Mac’inize takın, CoconutBattery’yi açın ve en üstteki “iOS Device” a tıklayın.

Buradan, mevcut şarj durumunu ve iPhone pilinizin sağlığının genel durumunu size bildiren “Tasarım Kapasitesi” ni göreceksiniz. Pil Ömrü Doktor uygulamasıyla aynı okumayı vermedi, ama çok yakındı.

Windows kullanıcıları için iBackupBot var. 35 dolara mal oluyor, ama 7 günlük ücretsiz deneme var, bu da iPhone’un pil sağlığından hızlı bir şekilde göz atmak için bolca zaman ayırmalı.

Yine, iPhone’unuzu bilgisayarınıza takacak, uygulamayı açacak ve cihazınızın bir profilini oluşturduğu için bir süre bekleyeceksiniz. “Cihazlar” menüsünün sol tarafına bakın ve aşağıda görüldüğü gibi cihazınızı seçin.

Cihazınız hakkındaki bilgi panelinde “Daha Fazla Bilgi” bağlantısını tıklayın.

Ekranın en üstünde, aradığınız bilgileri bulacaksınız. Orada cihazın kaç pil şarj döngüsünü geçtiğini görmek için “CycleCount” ‘u görebilirsiniz. Ayrıca başlangıç ​​kapasitesini (“DesignCapacity” tarafından belirlenen) ve pilin halihazırda tuttuğu maksimum yükü (“FullChargeCapacity” ile belirtilmiştir) görebilirsiniz. Bu durumda, batarya yaklaşık 50 mAh (veya yaklaşık % 3) tarafından bozuldu.

Pilinizin bu kadar büyük bir sağlığa zararlı olmadığını veya şarj döngüsü dişinde biraz uzun süre kaldığını düşünüyorsanız, Apple iPhone pilleri yeni bir iPhone’a yükseltmeye hazır değilseniz bir ücret karşılığında değiştirecektir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.