Modem’de Mesh Ayarını Nasıl Yapabiliriz?

/ 29 Eylül 2019 / 9.244 / yorumsuz
Modem’de Mesh Ayarını Nasıl Yapabiliriz?

Bugün ki konumuz iki modem bağlanırken  modemlerin bağlanmasına sorun olan Mesh Ayarı hakkında bilgi vereceğim.

Mesh Ayarı ; Evinizden, iş yerinizden yada herhangi bir yerden bir başka yere İnternet vermek için modemden diğer kullanacağınız yere kablolu diğer bir modeme İnternet vermek için, İnterneti açabilmek için mesh ayarı yapılandırmak gerekir.

Mesh Ayarı Nasıl Yapılır?

Mesh ayarı yapmak için modem arayüzüne girmeniz gerekiyor. 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 ip adreslerini kullanarak modem içine girmek için kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz lazım.

İki modem, modem ve acsess point arasında mesh network kurulumunu yapabilmeniz için AirTies, Asus, Zyxel , S-Link, Tp-Link, Net Master gibi modemlerde mesh ayarı menüsü farklı olabilir. Bazı modemlerde mesh ayar yeri bile olmayabilir o yüzden AP, Router olarak ayar yapabilirsiniz.

İki modemi bağlamak için ikisin dede aynı ayarları yapmanız gerekiyor.

  • Modem arayüzüne girelim. Modem içindeki Ayarlardan “Kablosuz” bölümüne girelim.
  • Mesh Ayarı seçeneğine girelim eğer yoksa  AP Tarama ( Ap Bul ) butonu olan kısma girelim.

İki modemi bağlamak için çevredeki modemleri aramaya başlayacaktır. Buldukları modemleri liste halinde ekrana yansıtacaktır. Listede bulunan hangi modemle bağlantı sağlayacaksanız, önünde bulunan onay kutusuna işaretleme yapın ve ekle kısmına basın. Yada modemin  MAC adresini 10:BF:65:68:AB şeklinde yere yazın ve Ekle butonuna basın kaydet deyin ve işlemi gerçekleştirin.

Ekrandaki listede kanal yazan kısımda iki modemin kanal ayarlarının da aynı olması gerekir. Bu ayarları yapmak için de “Kablosuz Ağlar” kısmından yapabilirsiniz. İki modemin de aynı kanal frekansı içinde olmasına dikkat edin, şifreleme işlemi de iki modem için aynı olması gerekir.

Bu ayarları tamamladıktan sonra ip adresini manuel olarak verdiyseniz modem içinde bulunan dchp ayarını kapatmanız lazım. Bu şekilde ayarları yaptıktan sonra iki modem arasında yada modem ile acsess point bağlantısını yapmış olabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Yorum yaz