Oyun Bilgisayarı İçin En Önemli Donanım Parçaları

/ 8 Ekim 2019 / 1.369 / yorumsuz
Oyun Bilgisayarı İçin En Önemli Donanım Parçaları

Bugün ki konumuz oyun bilgisayarı için en önemli donanım parçası hangisidir? bundan bahsedeceğim. Oyunlar performans gerektirdiği için  ekran kartı, cpu { işlemci } ve ram bellek öne çıkmaktadır.

İŞLEMCİ { CPU } ;

Belirtilen donanımlara iyi bir işlemci seçmek için  “benchmark” testine tabi tutmanız gerekmektedir.

  • Mimari
  • Frekans
  • Çekirdek sayısı

Yukarıda işlemciyi belirleyen üç temel kriter uyumlu ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekir.

EKRAN KARTI { GRAFİK KARTI – GPU } ;

Ekran kartı diğer adıyla grafik kartı, işlemcinin işlediği verileri monitöre aktarmak için kullanılır ve bilgisayarın performansını da doğruda etkiler bu yüzden en önemli donanım parçalarındandır. Seçtiğiniz iyi bir ekran kartıyla, pahalı olan ekran kartlarının performansını sağlayabilirsiniz.

  • Çekirdek Hızı { Mhz } < Veri yolu { Bit } < Mimari < Ram Frekansı < Destekleyen Arayüzü

bu saydıklarım ekran kartını belirleyen faktörlerden en önemlileridir. Ekran kartında veri yolu oldukça önemlidir.

Bunların dışında en önemli parça RAM bellektir. Ram bellek kapasitesi ve ana kart desteklediği MHz frekansı çok fazla önemli. Ana kart desteklediği ram kapasitesine göre bir ram belirlemeniz lazım. Yeni yeni ortaya çıkan ramler de 8 GB bir ram ideal olacaktır, frekans olarak da ana kart belirleyici bir unsurdur.

Bugün sizlere uygun bilgisayarı için en önemli parçalar hangileridir bundan bahsettik. Bu konuyla alakalı bizlere sormak istediğiniz sorularınız yada bildirmek istediğiniz görüşleriniz varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.