Server Load ( Sunucu Yükü ) Ne Demektir?

/ 25 Ekim 2019 / 489 / yorumsuz
Server Load ( Sunucu Yükü ) Ne Demektir?

Genel olarak web site sahiplerini ilgilendiren bir konu olan server load nedir ? Bugün bu konudan bahsedeceğim.

Server load türkçe karşılığı ‘sunucu yükü’ demektir. Eğer web sitenizde hosting firmasından bir sunucu kiraladıysanız ya da bir sunucunuz varsa server load veri yoğunluğu oluşmuşsa buna sunucu yükü denir. Veri yükü ne kar çoksa sunucu yoğunluğu o kadar fazladır. Bu yüzden yavaşlamaya ve cevap vermemeye başlayacaktır. Veri yükünü oluşturan şeyler sunucu istemleri, yazılımlar, script ve veri transferleridir.

Sanal ve fiziksel sunucuların birer işlem hacmi vardır. İşlemciler sanallarda 1 çekirdekten, fizikselde 4 işlemciden başlar. Bu varolan işlem hacmi aşılırsa yavaş yavaş cevap vermemeye başlayacaktır. Örneğin ; 1 çekirdekli bir işlemciniz varsa 1 çekirdeği aştığınız zaman bu işlemci yükü olmaya başlayacaktır, 4 çekirdekli bir işlemciniz varsa en ideal 8 normaldir. Eğer 10 ve üstü  server load değeri fazlaysa sistem yavaşlayacaktır.

Bu yüzden sunucu panelinizi her zaman kontrol edin server load’ın kırmızı olmadığından emin olun. SSH den top komutu ile server load’ı kontrol edebilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.