Wi-Fi 6E: Nedir ve Wi-Fi 6’dan Farkı Nedir?

/ 14 Şubat 2020 / 46.644 / yorumsuz
Wi-Fi 6E: Nedir ve Wi-Fi 6’dan Farkı Nedir?

 

Wi-Fi 6 donanımı nihayet piyasaya sürülüyor ve 2020 boyunca daha fazla yayınlandığını göreceksiniz. Ancak insanlar zaten yeni bir şeyden bahsediyor: Wi-Fi tıkanıklığını daha da azaltmayı vaat eden Wi-Fi 6E .

Wi-Fi 6E nedir?

Wi-Fi 6 ve önceki nesil Wi-Fi, 2,4 GHz ve 5 GHz radyo bantlarını kullanır . “Wi-Fi 6E” cihazı, 6 GHz bandında da çalışabilen bir cihazdır.

6 GHz spektrumu, 5 GHz üzerindeki WiFi 6’ya benzer şekilde çalışmalıdır, ancak üst üste binmeyen kanallar sunar. Wi-Fi Alliance’ın belirttiği gibi, Wi-Fi 6E “14 ek 80 MHz kanalı ve 7 ek 160 MHz kanalı” na izin verir. Bu kanallar birbiriyle çakışmaz, bu da özellikle lotların olduğu alanlarda tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur Şebekelerin

6 GHz spektrumunda iletişim kuran tüm cihazlar da Wi-Fi 6 cihazları olacaktır. Wi-Fi 5 ( 802.11ac ) gibi standartlar kullanan eski cihazlar olmayacaktı . 6 GHz kanallarındaki tüm cihazlar aynı dili konuşacak ve Wi-Fi 6’nın yeni tıkanıklık yakalama özelliklerini kullanabilir.

Başka bir deyişle, Wi-Fi 6E, 6 GHz üzerinde Wi-Fi 6’dır (802.11ax olarak da bilinir).

Wi-Fi 6E Düzenleyici Kurumları Bekliyor

6 GHz bu kadar faydalıysa, mevcut Wi-Fi standartları neden onu henüz kullanmadı? Yapamadılar. Düzenleyici kurumlar, Wi-Fi’nin 6 GHz bandını kullanmasına izin vermedi, bunun yerine başka amaçlar için ayırdı.

Geri içinde Ekim 2018 , ABD Federal İletişim Komisyonu Wi-Fi ve diğer “lisanssız” kullanımlar için 6 GHz spektrum sunan önermiştir. Bu değişiklik Ocak 2020’den itibaren gerçekleşmedi, bu nedenle Wi-Fi 6E cihazları henüz ABD’de başlatılamıyor. Bununla birlikte, FCC başkanı Ajit Pai , FCC’nin Wi-Fi ve diğer lisanssız hizmetler için bu spektrumu sunmayı planladığını söyledi .

Wi-Fi Alliance’ın CES 2020 öncesi Wi-Fi 6E duyurusu , bunu 6 GHz’den “yakında dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından kullanıma sunulabilecek lisanssız spektrumun önemli bir parçası” olarak nitelendirerek kabul ediyor. “irade” kelimesinden çok — endüstriye değil, devlet düzenleyicilerine bağlıdır.

Wi-Fi 6E Donanımı Ne Zaman Kullanılacak?

Wi-Fi Alliance ayrıca “Wi-Fi 6E cihazlarının 6 GHz yasal onaylarını takiben hızlı bir şekilde piyasaya çıkması bekleniyor” diyor.

Sektör, regülatörlerin Wi-Fi 6’ya izin vermesini istiyor. Broadcom, CES 2020 sırasında , yönlendirici üreticilerinin Wi-Fi 6E etkin erişim noktaları oluşturmak için satın alabileceği çip üstü sistem ürünlerini duyurdu .

Bununla birlikte, tüm heyecan ve ilgiye rağmen, düzenleyicilerin spektrumu lisanssız kullanım için ne zaman sunacakları konusunda hala resmi bir zaman çizelgesi yoktur. Donanım, düzenlemeler değiştikten kısa bir süre sonra kullanılabilir olacak, ancak bunun ne zaman olacağı belirsiz. Wi-Fi 6E’nin çıkış tarihi yok.

6 GHz Üzerinde Wi-Fi Yeni Cihazlar Gerektirir

Wi-Fi 6E cihazları, Wi-Fi 6 ve önceki Wi-Fi standartlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacaktır. Ancak, Wi-Fi 6E’deki bu yeni 6 GHz kanallarından yararlanmak için, onu destekleyen cihazlar kullanmanız gerekir. Başka bir deyişle, Wi-Fi 6E’yi yalnızca Wi-Fi 6E özellikli bir istemci cihazı (dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon gibi) ve WI-Fi 6E özellikli erişim noktasını eşleştirdiğinizde kullanırsınız.

Örneğin, bir grup Wi-Fi 6 cihazınız ve bir Wi-Fi 6E özellikli yönlendiriciniz olsa bile, hiçbir cihazınız Wi-FI 6E üzerinden iletişim kurmayacaktır. Hepsi tipik 5 GHz veya 2,4 GHz kanallarında Wi-Fi 6 kullanacak.

Wi-Fi 6E’yi Beklemeyin…

Teknolojide, ufukta her zaman yeni bir şey vardır. Şu anda Wi-FI için, bu Wi-Fi 6E.

Yönlendiriciler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar gibi bazı Wi-Fi 6 cihazları zaten satılıktır. Wi-Fi 6, hız açısından aşırı bir yükseltme değil, daha az kablosuz tıkanıklığı ve hatta cihazlarınız için daha uzun pil ömrü ile daha hızlı Wi-Fi’ye yol açacak.

Bu arada, Wi-Fi 6E henüz burada değil. Düzenlemelerin ne zaman değiştirileceği konusunda kesin bir son tarih yoktur ve bu cihazların pazara girmesini sağlar. Wi-Fi 6E özellikli cihazlar satın aldıktan sonra bile, ana avantaj ek kablosuz kanallar aracılığıyla tıkanıklığı azaltacaktır. Bu uzun vadeli harika bir hedef, ancak Wi-Fi 6 donanımına geçmeyi düşünüyorsanız, bunun dikkate değer olduğunu düşünmüyoruz.

… Ama Wi-Fi 6 satın almak için acele etmeyin,

Elbette, bugün yeni bir Wi-Fi 6 özellikli yönlendirici kullanmanız ve satın almanız gerekmiyor. Büyük olasılıkla sahip olduğunuz cihazların çoğu henüz Wi-Fi 6’yı desteklemiyor.

Örneğin, Apple’ın iPhone 11 modelleri Wi-Fi 6’yı destekliyor, ancak eski iPhone modelleri desteklemiyor. Apple’ın 2019 sonunda piyasaya sürülen yeni MacBook Pro modelleri bile Wi-Fi 6 desteğini içermiyor. Galaxy S10 gibi yeni üst düzey Samsung telefonlarda Wi-Fi 6 donanımı var, ancak çoğu Android telefon yok. Wi-Fi 6’yı yalnızca bir avuç PC dizüstü bilgisayar destekliyor. Wi-Fi 6 için çok erken günler.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde satın aldığınız yeni cihazların giderek daha fazla Wi-Fi 6’ya sahip olma şansı var. Ancak muhtemelen bu cihazlarda Wi-Fi 6E almayacaksınız – sadece Wi-Fi 6. Wi-Fi 6E kulağa hoş geliyor, ama henüz burada değil.

Wi-Fi 6E için 6 GHz bandının, WiGig’in yararlanacağı 60 GHz bandından farklı olduğunu unutmayın . Wi-Fi 6E’nin 6 GHz’si Wi-Fi’nin 5 GHz’ine benzer şekilde çalışır, WiGig ise daha kısa mesafelerde daha hızlı veri aktarım hızları için idealdir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Yorum yaz