Android telefon reklam virüsü sürekli çıkıyor!

/ 30 Haziran 2019 / 1.373 / yorumsuz
Android telefon reklam virüsü sürekli çıkıyor!

Android kullanıcılarının başına bela olan sinir bozucu reklam virüsü konusunda sizlere bazı bilgileri aktaracağız. Genel anlamda telefonu her kullandığımız sırada kilit ekranında sürekli gelen reklam bildirimleri de çok fazla canımızı sıkmıştır.

Bu virüslü reklamlar aslında cihazınıza bulaşan virüslerden kaynaklı oluyor. Bugün ise bunlardan bahsedip bu virüsleri temizlemenin yollarından bahsedeceğiz. Her gün geçtikçe teknoloji daha fazla gelişiyor ve tehdit oranları da artış gösteriyor. Yazılım korsanları yani hackerlar gelir gütmek amacı ile cihazlarımıza bir şekilde virüsleri bulaştırmakta. Bu durum ise reklam sektöründe çok işe yarıyor. Malware yazılımları cihazlarda çok büyük sorunlara neden olmakta. Bu cihazlarda yer alan yazılımlar her ne kadar masum görünse bile, tek sinir bozmakla değil, pil ömrü ve işlemcinin ömründen almakta.

Telefonlarımıza virüsler bulaşıyor ve bu virüsler 3. parti uygulamalar ile harici yüklenen root yazılımlı .APK yada diğer dosyalar ile bulaşmaktadır.

Reklam virüslerinin bulaşma sebebi ise, reklam sektöründe çok büyük paralar döndüğü için normal virüs değilde, reklam virüsü yayarak, milyonlarca kullanıcı üzerinden büyük gelirler sağlanmaktadır. Bunu fırsat haline getiren korsanlar, ekip kurarak ciddi bir virüs hazırlamaktadır.

Reklam virüsleri temizleme işlemi!

Gelelim asıl sorunumuza, telefondaki virüsleri nasıl silebiliriz? Aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir…

  • İlk olarak reklam virüsünü bulaştırmamak adına internet üzerinden kafanıza göre her siteden indirme işlemi yapmayın.
  • Uygulamaları App Store mağazalarından indirin ve yorumları en başta okuyun.

Cihazınıza bulaşmış olan virüsleri temizlemek için, ya bilgisayardan virüs programı ile taratın yada hard reset fabrika ayarlarına sıfırlayın.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.