Android Uygulama İzinlerini Yönetme

/ 6 Temmuz 2020 / 5.796 / yorumsuz
Android Uygulama İzinlerini Yönetme

Android cihazınıza uygulama yüklediğiniz zaman diğer uygulamalar üzerinden izin isteyebilir. İndirdiğiniz uygulamanın içeriği ile alakalı olarak film rulonuz, kişi listenizi görüntüleme gibi özel alanlara erişim için izin istemektedir. Bazı izinler sizin için uygun olsa da bazı izinleri iptal etmek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda ise uygulama izinlerini nasıl yöneteceğiniz konusunda yardımcı olacağız.

Android cihazınızda indirdiğiniz uygulamaların hangi izinlere sahip olduğunu görmek isteyebilirsiniz. Google Play Store üzerinden bir uygulama aradığınız zaman açıklama kısmında size hangi izinlerin verilmesi gerektiği hakkında bilgi verir. Bu durumu öğrenmek için bu uygulama hakkında ögesine dokunun. Aşağıya kaydırın ve uygulama izinlerini görene kadar Daha Fazla Bilgi kısmına dokunun. Uygulamanın aradığı tüm izinleri bu liste sayesinde görüntülemiş olursunuz.

Bazen uygulama izinleri size fazla görünse de kurulduktan sonra bazı izinleri kapatabilirsiniz. Uygulama kurulumunu tamamlayıp giriş yaptığınız zaman izinler istenebilir. Önceden yüklemiş olduğunuz izinler için Ayarlar’ı açıp daha sonra Uygulamalar ve bildirimler kısmına girin. Uygulamayı bulun ve tıklayıp daha sonra İzinler kısmına girin. Bu alan üzerinden izinleri belirleyebilirsiniz. Mesela TikTok uygulamasını indirdiniz karşınıza izin olarak kamera, galeri, mikrofon gibi erişim izni sorusu çıkacaktır. Onay verdikten sonra değişiklik gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Anlatmış olduğumuz adımlar sayesinde izinleri değiştirmiş olursunuz. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.