Android’de dosya ve fotoğraf nasıl gizlenir?

/ 6 Nisan 2018 / 6.071 / yorumsuz
Android’de dosya ve fotoğraf nasıl gizlenir?

Android’de dosya ve fotoğraf nasıl gizlenir?

Fotoğraf galeriniz WhatsApp resim spam’i veya müzik arşivinizdeki albüm kapakları ile aşırı yüklenirken rahatsız edici olabilir. Görmek istediğiniz fotoğrafları bulmak için gezinmek zorunda kalmak yerine, ek bir uygulama yüklemeden klasörler ve resimlerin nasıl gizleneceğini öğrenebilirsiniz.

Android Telefonlarda galerinizdeki resimleri nasıl gizlerim?

Böylece müzik uygulamanız tüm MP3’leriniz için albüm kapakları indirdi ve WhatsApp’tan otomatik olarak indirilen yüzlerce resim var. Şimdi ne yapacağız:

 • Dosya transferini etkinleştirmek için akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın
 • WhatsApp dizinine git
 • Boş bir metin dosyası oluşturun ve .nomedia’ya yeniden adlandırın.
 • Müzik dizininde de aynısını yapın

Bilgisayarınıza erişiminiz olmadığında bile, .nomedia’daki herhangi bir dosyayı yeniden adlandırabilir ve istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Fotoğraf galerinizdeki WhatsApp resimlerini gizle

Android’de tek tek fotoğrafları ve videoları gizleme

Şimdi ve tekrar, telefonunuzu ailenize ve arkadaşlarınıza teslim etmeniz gerekebilir. Bazı dosyaları gizli tutmanız gerekiyorsa bu biraz sinir bozucu olabilir. Bu durumda, bunları ‘.nomedia’ dosyasına ekleyerek gizli bir dizine taşıyabilirsiniz.

 • Akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve dosya aktarımını etkinleştirerek bir dosya gezgini uygulamasını açın DCIM dizinine git
 • .hidden adlı bir klasör oluşturun
 • Boş bir metin dosyası oluşturun ve .nomedia’ya yeniden adlandırın.
 • Gizlemek istediğiniz fotoğrafları .hidden’e taşıyın
 • Bunun galerinizde ve VLC’de çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Gizli içeriğin keyfini çıkarın
 • Tek tek görüntüleri ayrıca baştaki noktaya sahip olmayacak şekilde yeniden adlandırabilirsiniz. Bu sadece dosya adlandırma için Unix standardı ve ayrıca linux tabanlı Android sisteminde dosyaların nasıl adlandırıldığıdır.

Gizli videoları VLC’de göster

VLC, gizli dosyalar, dizinler ve videolar için oldukça güzel bir yoldur. Varsayılan olarak gizli video, video kategorisinde görünmemelidir. Bundan sonra, içeriğe yalnızca bir numarayla erişebilir ve bu nedenle telefonunuzu kullanarak başkaları tarafından erişilemez. Hile gizli klasörün bulunduğu dizine gitmek ve daha sonra ortaya çıkarmak için yenilemek sizin için yeterlidir.

Dosyaları şifrele

Birçok akıllı telefon üreticisi, Android’de dosyaları şifreleyebilen ek uygulamalar sağlar. Ancak, bazı riskler taşıdıkları için bunları dikkatli bir şekilde ele almalısınız. Örneğin:Şifreyi unutabilirsin
Uygulama gelecekte mevcut olmayabilir, bu nedenle dosyalarınız artık şifresi çözülemez
Buna ek olarak, halihazırda var olan zorunlu bir şifreleme zaten mevcut, çünkü Android 5.0’dan beri piyasaya sürülen akıllı telefonların çoğunda kullanılan Android cihazlar tamamen şifreli; Akıllı telefonu açmadan önce hiç kimse verilerinize erişemez.

Artık Android’de dosyaları gizlemek ve şifrelemek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.