Facebook İran’da bulunan sahte hesapları açıkladı!

/ 29 Ekim 2018 / 468 / yorumsuz
Facebook İran’da bulunan sahte hesapları açıkladı!

 

Facebook İran kaynaklı hesapları açıkladı!

 
Facebook, ABD ve İngiltere’deki kişileri hedefleyen, şirketin “özgün olmayan davranış” ı koordine ettiğini söylediği düzinelerce sayfayı, hesabı ve grubu İran’da ortaya çıkardı. Etkilenen görevler, ırk ilişkileri, Başkan Donald Trump‘a ve göçmenliğe muhalefet gibi bölünmüş konulara odaklandığını söyledi. Sosyal ağ, bir hafta önce aktiviteyi ortaya çıkardığını ortaya koydu. Bir blog yazısında “Kim sorumlu olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz” dedi . Şimdiye kadar, İran hükümetiyle hiçbir bağ kurmadığını, ancak soruşturmanın devam ettiğini ekledi.

Şirket, Facebook ve Instagram‘da platformun politikalarını ihlal eden özgün olmayan davranışları koordine eden 82 sayfa, grup ve hesap tespit ettiğini açıkladı. Bu çabaya sadece iki reklam bağlandı. Etkinliğin en erken belirtileri Haziran 2016’ya kadar sürerken, Facebook geçen yıl büyük bir kısmının gerçekleştiğini söyledi. Davranışı gözden geçiren Atlantik Konseyi‘ndeki araştırmacılar, Amerikan liberalleri gibi maskelenen hesapların çoğunu söylediler.

Ağustos ayında tespit edilen İran propagandası Facebook’unun aksine, bu mesajlar İsrail karşıtı ve Suudi Arabistan’ın anti-Suudi Arabistan yorumlarına karıştıkça daha çeşitli görünüyordu. Konsey, “Bu, daha önceleri daha açık bir İran yanlısı mesajlaşmanın taktiklerinin evrimi, operasyonun daha önceki görevden alınmalarını öğrenmiş olduğunu gösteriyor” dedi.

BBC, şirketten sahte hesaplarda paylaşılan yayınları ve resimleri kaç kişi gördüğünü veya sahte etkinliklere “katılmayı” istediğini sordu. Facebook henüz emin değiliz dedi. Fakat Atlantik Konseyi, bazı sayfaların büyük takipler kazandığını söyledi. Örneğin, Adalete İhtiyacım olan Facebook sayfasının 13 milyondan fazla video görüntüsü var. Genel olarak, Facebook bir milyondan fazla insanın 30 sayfadan en az birini takip ederken, yaklaşık 25.000 Facebook üyesinin de en az üç gruba katıldığını söyledi. 16 Instagram hesabından en az birini 28.000’den fazla kişi takip etti. Sahte hesaplar, Facebook’ta insanların katılacağını belirttikleri yedi “etkinlik” yaratmıştı.

Açıklama, ABD’de sıcak tartışmalı bir kongre seçimlerinden yalnızca birkaç hafta önce geldi ve İngiltere, Başbakan Theresa May’a karşı mücadelelerden bahseden Brexit’i tartışmaya devam ediyor. İran ve Rusya bağlantılı sayfaları ve grupları, kaldırıldığını söyledi kaldıralan grup sayısı ise 100’den fazla. Facebook, önceki seçimlerde propaganda için platformu kullanma fırsatlarına karşı uyanık olmadığına dair eleştiriyle karşı karşıya kaldı.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.