İP Çakışması Algılandı Sorunu Nasıl Çözülür?

/ 25 Şubat 2018 / 2.014 / yorumsuz
İP Çakışması Algılandı Sorunu Nasıl Çözülür?

İP Çakışması Algılandı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla uğraşmak zorunda kaldığı sorunlardan biride IP çakışması algılandı sorunudur. Genelde çok sayıdaki kullanıcının tek bir modem üzerinden internet bağlantısı gerçekleştirmeye çalışması esnasında yaşanır. Yani dizüstü bilgisayar, akıllı cep telefonları ve tabletler gibi farklı çok sayıdaki cihazın aynı modemden internet bağlantısı almaya çalışması durumunda iP çakışması algılandı hatası ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Peki, İP çakışması algılandı sorunu nasıl çözülür?

İP Çakışması Sorunu ve Çözümü Nasıl Yapılır?

İP çakışması sorunu yaşayan kişilerin kullanabilecekleri farklı çok sayıda yöntem bulunmakta olup bunlar arasında en çok tercih edilenleri bilgisayarı yeniden başlatma ve bağlantı kurulan ortak modemin resetlenerek yeniden açılmasıdır. Genelde bu iki adımdan sonra internet bağlantısı sorunsuz olarak gerçekleştirilir ve İP çakışması sorunu çözülmüş olur. Ancak bazı durumlarda bu iki seçenekte yerine getirilmiş olmasına rağmen sorun devam edebilir. Sorunun devam etmesi halinde aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

İnternet Protokolü Ayarları

  • Başlat menüsüne giriş yaptıktan sonra sırası ile Denetim Masası – Ağ ve İnternet – Ağ ve Paylaşım Merkezi tuşlarına basarak Yerel Ağ Bağlantısı ya da Kablosuz Bağlantı şıklarından birini seçin ve yenilenen ekrandaki özellikler bölümünü tıklayın.
  • IP adresini otomatik olarak al yazısını tıklayarak bilgisayarınızın yeni IP adresini almasını sağlayın.

iPConfig Komutu

  • Başlat, çalıştır, CMD adımlarını yerine getirdikten sonra DOS ekranını açın ve komut satırına ipconfig/release yazıp enter tuşuna basın. Bu komutla DHCP sunucu otomatik IP adresi atama işlemi yapacaktır. Bilgisayarınızı açıp kapatırsanız IP çakışması algılandı çözümü yerine gelecektir.

Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.