Klavyede bulunmayan özel karakter olan saat sembolü nasıl yapılır ?

/ 31 Ekim 2019 / 813 / yorumsuz
Klavyede bulunmayan özel karakter olan saat sembolü nasıl yapılır ?

Bugün sizlere bilgisayarımızın klavyesinde olmayan saat işareti nasıl yapılır ? Bundan bahsedeceğim. Bilgisayar klavyesinde çok fazla kullandığımız sembol ve özel karakter kısayolları vardır. Bu karakterleri genellikle CTRL, ALT, SHIFT, ALT GR, FN tuşlarını aynı anda kullanarak yapabiliriz.

Ama saat simgesini bu şekilde yapamıyoruz özel karakter olduğu için bilgisayarın klavyesinde bulunmuyor. Bu tarz simgeleri yapabilmek için ascii kod tablosunu veya karakter eşlem tablosunu kullanmamız gerekiyor. Saat sembolünü klavyemizde yapabilmek için karakter eşlem tablosunu kullanacağız. Aşağıda anlattığım gibi eğer sizde yaparsanız istediğiniz Word, Excel metin belgelerine yapıştırıp kullanabilirsiniz.

Klavyede olmayan saat sembolü nasıl yapılır ?

1- WİN+R tuşlarına aynı anda basalım, çalıştır penceresi açılacaktır.

2- Çalıştır penceresi açıldıktan sonra ”charmap” yazalım ve entere basalım.

3- Karşımıza karakter eşlem tablosu çıkacaktır. Yazı tipini ”Wingdings” seçelim.

Bu alandaki özel işaretlerin Unicode karşılığı yoktur. Olmadığı için biz bunun yerine karakter kodu için 0x187, 0X188 ve sonrası için temel saat dilimlerini gösteren saat işaretini bulabilirsiniz. Seç > kopyala yaparak Excel, Word metin belgesi kısmına kopyala yapıştır yöntemini kullanarak saat işaretinizi kullanabilirsiniz.

Bugün sizlere klavyede bulunmayan özel karakter olan saat simgesi nasıl yapılır bundan bahsettik. Eğer sormak istediğiniz sorularınız ya da bildirmek istediğiniz görüşleriniz olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.