Klavyede saat emojisi nasıl yapılır ?

/ 16 Eylül 2019 / 2.030 / yorumsuz
Klavyede saat emojisi nasıl yapılır ?

Bilgisayar klavyesinde saat işareti nasıl yapılır ? Bazı özel karakterle maalesef ki bilgisayar klavyesinde bulunmuyor. Bu işaretlerden biri olan saat işaretini nasıl yapabiliriz ondan bahsedeceğim.

Bilgisayarın klavyesinde bulunan sembolleri ve özel karakterli kullanmak için ctrl,shift,alt gr,fn tuşlarına eş zamanlı basarak yapabiliyoruz. Peki olmayan saat işaretini nasıl yapacağız. Saat simgesi de özel karakterler içine girdiği için bu tür simgeleri yapmanın 2 ayrı yolu vardır. Bir tanesi ascii kod tablosu ikinci ise karakter eşlem tablosudur. Biz saat sembolünü karakter eşlem tablosunda yapacağız. Aşağıda bahsettiğim gibi yaparsanız yaptıktan sonra kopyala yapıştır yöntemi ile Word, Excel ve metin belgelerinde kullanabilirsiniz.

Klavyede olmayan saat işareti karakter eşlem tablosunda yapımı ;

1- Win+R tuşlarına aynı anda basalım.

2- Karşınıza çalıştır penceresi açılacak.

3- Bu pencereye ” charmap ” yazalım ve entere basalım.

4- Karakter eşlem tablosu karşımıza çıkacaktır.

5- Buradan yazı tipi ” wingdings ” seçelim.

Bu alana geldiğimizde bu özel karakterlerin Unicode karşılığı mevcut değildir. Bizde bunun yerine karakter kodu olarak 0x187, 0X188 ve sonrası için temel saat dilimlerini gösteren saat işaretini buradan bulabiliriz.

Seç , kopyala yöntemini kullanarak Excel ve Word ya da metin belgesi alanında saat işaretimizi kullanabiliriz. Arayıp bulamadığınız özel karakterleri emoji kütüphanesi üzerinden tüm smiley, ikon, emoji konularında geniş bir yapıya sahipp olan bu adresten ulaşabilirsiniz.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.