Türkiye’nin İnternet Kullanım Raporu

/ 19 Ekim 2018 / 581 / yorumsuz
Türkiye’nin İnternet Kullanım Raporu

Türkiye’nin İnternet Kullanım Raporu

 

BTK ( Bilişim Teknolojileri Kurumu ) verilerine göre Türkiye internete nereden bağlanıyor, mobil ve sabit aboneler ortalama olarak ne kadar veri kullanıyor, Türkiye’nin aylık internet trafiği ne kadar gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Türkiye’nin tam olarak 72 milyon internet abonesi bulunuyor. Bu aboneler hem sabit, hem de mobil olarak kullanım rakamlarıdır. Tüketiciler toplamda ne kadar veri tüketiyor, özellikle de 4.5 G’ye geçiş yapanların veri kullanımı nasıl oluyor, mobil kullanımda aylık data ne kadar tüketiliyor? Tüm merak edilenlerin araştırmasını yapan Haber Türk çalışanı Necdet Çalışkan’ın hazırlamasıyla merak edilenlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye’nin Toplam Abone Sayısı Kaç?

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu”, 2018 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. 2018 yılının ilk 6 ayında abone sayısında 2.9 milyon artış gözlemlendiği açıklanan raporda belirtilirken detaylarda ise 12.7 Milyon sabit kullanıcı, 59.1 milyon ise mobil kullanıcı abonesi bulunuyor. Toplamda Türkiye internet abone sayısı kaç diye merak ediyorsanız 71.8 Milyon olarak görülüyor.

 

Fiber Yükselişte

 

İnternet abonesi sayısının 71.6 olarak belirlenmesi beraberinde bazı analizlerin de ortaya çıkmasını sağladı. Buna göre en çok abone sayısını oluşturan fiber alt yapısı bulunuyor. Yılda 38.7 artış olması fiber abone sayısını 1.2 milyona ulaşmasını sağladı. Raporda bilgisayardan internet kullanımın baya düştüğü, mobil bağlantı yönteminde artış gözlemleniyorken beraberinde ADSL kullanımının sayısı 9 milyonu geçtiği raporda belirtiliyor.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.