Klavyede ₺ (TL) Simgesi Nasıl Yapılır?

/ 24 Mart 2018 / 714.333 / 3 Yorum
Klavyede ₺ (TL) Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

 

Türk Lirası için yeni simgenin belirlenmesi için hatırlanacağı üzere yarışma düzenlenmişti. Yarışma sonucunda belirlenen simgenin kullanımına başlandı. Ancak belirlenen Türk Lirası simgesi için mevcut klavyelerde kullanılan bir simge bulunmuyor. Peki, Klavyede ₺ (TL) Simgesi Nasıl Yapılır?

 

Yeni TL Simgesi Klavye

 

 

Klavyede yeni TL simgesini yapmak için öncelikle TCMB internet sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun olan yazı tipini indirmeniz gerekiyor. İndirme işleminin ardından yeni yazı tipini bilgisayarınıza yüklüyorsunuz. Yapmış olduğunuz yüklemenin ardından bilgisayarınızda yer alan yazı tiplerinin arasına AbakuTLSymsSans yazı tipi ekleniyor. Bu yazı tipini seçtikten sonra Windows işletim sisteminde AltGR+ T tuşlarına basarak  Mac’de ise Alt+T tuşlarına beraber basarak ₺ (TL) simgesini yapabilirsiniz.

 

Android Klavyede TL Simgesi

 

Bazı cihazlarda bazı simgeleri çıkarmak oldukça zor olup, sizlere bu yazımızda bazı merak edilen simgelerin nasıl çıktığı konusunda bilgiler vereceğiz. Android klavyede TL simgesi merak edilen ve kullanılmaya çalışılan simgeler arasında yer almakta olup, ₺ olarak bilinmekte olan bu simge AltGR+T tuşlarına beraber basılması halinde çıkmaktadır.

Mobil cihazlarda TL simgesini yazabilmek için merkez bankasının sunmuş olduğu adrese giriş yapabilirsiniz

 

Dolar Simgesi Nasıl Yapılır?

 

TL simgesinin ardından sık sık kullanılan dolar simgesi ise AltGR+4 tuşların aynı anda basarak yapılmaktadır. Bu şekil de $ işaretini klavye de çıkarmış olacaksınız.

 

Euro Simgesi Nasıl Yapılır?

 

Klavyede Euro simgesi nasıl yapılır diye merak eden kişiler ise AltGR+E tuşlarına aynı anda basarak € bu işareti çıkarmanız mümkün olacaktır.

 

Siz hala TL simgesini ₺ yapamadınız mı?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz

Klavyede ₺ (TL) Simgesi Nasıl Yapılır? (3 Yorum)