Sosyal Medya Uygulamalarında Dikkat Etmemiz Gereken Özellikler

/ 4 Kasım 2019 / 641 / yorumsuz
Sosyal Medya Uygulamalarında Dikkat Etmemiz Gereken Özellikler

Teknoloji gün geçtikçe daha da ilerliyor ve biz de bu adımları sosyal medya üzerinden kullanıyoruz ya da takip ediyoruz. Sosyal medyada farklı haberleri takip ediyoruz ve TV’de yayın akışı engeli olsa da sosyal medya uygulamalarında bunu yaşamıyoruz. Ancak birçoğumuz sosyal medya araçlarına güvenip her şeyimizi paylaşabiliyoruz. Bu durum da bir süre sonra tehlike oluşturabiliyor.

Sosyal medya uygulamalarına doğum tarihi, konum bilgisi, telefon numaramız ve kimlik bilgilerimizi yazıyoruz. Bazıları özel olarak kalacağını düşünse de aslında bu durum güveliğimiz açısından tehlikeli bir olaydır. Özel olarak paylaştığınız bilgiler, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir. Size ulaşan korsanlar hesabınızı çalabilir ya da konum bilgilerinize göre hareket edebilir.

Yeni bir hesap açarken ya da başka bir yere kayıt olurken güvenlik açısından size doğum tarihi, evcil hayvanınızın adı, iş arkadaşı ya da ev arkadaşınızın adresi şeklinde farklı güvenlik soruları sorulabilir. Cevap verdiğiniz güvenlik sorularını sosyal medyada paylaşırsanız güvenlik açığınız sayesinde hesaplarınız ele geçirilebilir. Aynı zamanda şüpheli bağlantılara da dikkat etmelisiniz. E-posta adresinizi şüpheli bağlantılar ile paylaşmamanızı tavsiye ederiz.

Sosyal medya hesaplarınızda olan şifrelerin hepsini aynı yapmayın. Her platform için ayrı ve güçlü şifreler kullanmanızı tavsiye ederiz. Tanımadığınız kişilerin isteklerini kabul ederken tekrar düşünün ve bazı uygulamalarda yer alan iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif edin. Kimlik doğrulamanız sayesinde giriş yaparken her seferinde cihazınıza bir kod gelecektir. Bu kod sayesinde güvenliği daha da arttırmış olacaksınız.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.